Kultura w Sri Lance!

Religiami, które panują w kraju Sri Lanka to przede wszystkim buddyzm oraz hinduizm. W związku z tym, należy bardzo się pilnować, aby nie urazić rozmówców, przede wszystkim, gdy prowadzimy dysputy biznesowe. Hinduizm i buddyzm mają bardzo duży wpływ na życie polityczne, społeczne oraz kulturalne w Sri Lance. Bardziej ortodoksyjni w swojej wierze są jednak hindusi, którzy uważają, że religia ma bezpośrednio i bardzo duży wpływ na ich decyzje.

Zanim wyjedziesz do Sri Lanki warto zapoznać się nie tylko z obyczajami i kulturą, ale także religią, która panuje w tym kraju. Z racji, że mamy do czynienia z wyznawcami hinduizmu oczywistym jest, że w tym kraju panować będzie także system kastowy. Mieszkańcy tego kraju utworzyli własną kulturę, która oparta jest na systemie hierarchii.

Każdy obywatel Sri Lanki ma swoje miejsce w społeczeństwie i jest w pełni świadom panującego tam porządku. W Sri Lance panuje patriarchat, w rodzinie dominują mężczyźni, a głową rodziny jest ojciec czy też najstarszy w owym czasie mężczyzna w domu. W związku z tym, sytuacja przedstawia się podobnie także i w biznesie, gdzie szef uznawany jest za osobę, która posiada władzę ostateczną i jest w pełni odpowiedzialna za cały biznes.

            Będąc gośćmi tego kraju zwykle możemy liczyć na to, że otrzymamy swojego rodzaju swobodę,  jeśli chodzi o zakres przestrzegania wszystkich kulturowych, społecznych oraz religijnych niuansów.

            Musimy być jednak przygotowanie na to, że w komunikacji miejskiej jesteśmy skazani na kontakt z miejscowymi osobami oraz turystami twarzą w twarz. Dlatego dobrze jest pamiętać o tym, aby nie krytykować czy też nie starać się wywierać jakiegoś znaczącego wpływu na miejscową ludność, ponieważ może to się dla nas źle skończyć.

            Językiem, który obowiązuje w Sri Lance to język sinhala, nazywany również potocznie językiem syngaleskim czy też językiem cejlońskim. Ten język obowiązuje w Sri Lance, ponieważ to ojczysty język Syngalezów, którzy są najliczniejszą i najbardziej szanowaną grupą etniczną w tym kraju.

            Sinhala wywodzi się z indoaryjskiej gałęzi języków indoeuropejskich. Mimo to w większych miastach czy też w miejscowościach turystycznych z łatwością dogadasz się lub znajdziesz osoby, które mówią po angielsku. Turystyka to bardzo ważna dziedzina dla każdego egzotycznego kraju, ponieważ to szansa na szybki i bardzo duży zarobek, a co za tym idzie, bez znajomości języka angielskiego może być bardzo trudno komukolwiek, cokolwiek sprzedać. Pamiętaj jednak, aby przed wyjazdem do Sri Lanki również przypomnieć sobie podstawy angielskiego, a jeśli będziesz miał na tyle czasu warto nauczyć się paru podstawowych zwrotów języku Sinhala, na pewno zostanie to bardzo pozytywnie odebrane.