Magiczna Tajlandia!

Gdy przyjeżdżamy do jakiegoś nowego kraju, naturalnym odruchem powinno być uszanowanie panujących w nim obyczajów i tradycji. W przypadku miejsca jakim jest Tajlandia, jest odrobinę łatwiej, ponieważ tutejszy mieszkańcy są bardzo tolerancyjni dla turystów, bardzo mili oraz zawsze uśmiechnięci. Dobrze jednak poznać specyfikę Tajlandii, zanim się do niej pojedzie, w związku z tym poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

            Wai – jest to gest, za pomocą którego Tajowie witają się, żegnają, pozdrawiają oraz dziękują. Składają oni wtedy ręce jak do modlitwy i wykonują skinienie głowy.

            Budda, świątynie oraz religia w Tajlandii – aby wejść do buddyjskiej świątyni należy zachować odpowiedni strój, a więc tak jak i w przypadku katolickich kościołów – powinieneś mieć zasłonięte ramiona, natomiast odmiennym zwyczajem jest obowiązek zdejmowania butów. Mężczyźni odziany w pomarańczowe szaty, czyli tzw. Mnisi mają zakaz przyjmowania czegokolwiek od kobiet. Przy domach, na ulicach czy w sklepach możemy spotkać się z małymi ołtarzykami-domkami, na których widnieją figurki, które są miejscem składania darów. Zwykle układana jest tam figurka Buddy czy też Dalaj-Lamy, albo wizerunek siedzącej kobiety, pozdrawiającej uniesioną ręką lub figurka poprzedniego monarchy, uznawanego za patrona handlu. Pod takimi domkami można znaleźć dary w postaci owoców, napojów, kadzidełek, świeżych kwiatów i świec.

            Stopy i głowa – głowa i stopy są uważane za jedne z najważniejszych części ciała. Stopy uznawane za najniższą część ciała, zarówno duchowo, jak i fizycznie, więc nie należy ich używać do niczego innego poza chodzeniem. Przeciwieństwem stóp jest głowa, czyli najwyższa część ciała, której nie powinno się dotykać bez czyjegoś zezwolenia.

            Król Tajlandii – jest to osoba, która jest obdarza czcią niczym Jan Paweł II przez Polaków. Monarsze należy się wielki szacunek, a mieszkańcy tego kraju odnoszą się do niego z dużym oddaniem i uwielbieniem. Wizerunek króla jest na monetach i banknotach, toteż zabronione jest po nich deptać. Nawet seanse w kinach zaczynają się kilkuminutowego hymnu i filmu na cześć monarchy oraz jego rodziny. Oczywiście w trakcie śpiewania hymnu należy wstać.

            Buty – jest to symbol przedmiotu na którym osadza się brud, co za tym idzie należy je ściągnąć przed wkroczeniem do tajskiego domu. Powszechne w Tajlandii jest także ściąganie butów przed wejściem do miejsc usługowych, biur itp. Aby mieć pewność czy w danym miejscu należy zdjąć buty, sprawdź czy przed wejściem stoją już jakieś buty – jeśli tak, to znak, że Ty również powinieneś je ściągnąć.