Świat egzotyki!

Kto z Was nie chciałby zwiedzić całej Tajlandii, Chin, Zjednoczonych Emirat Arabskich, Kuby, Meksyku czy Dominikany? To kraje, które kuszą nie tylko swoim naturalnym pięknem, ale przede wszystkim swoją innością, wyjątkowością. Jak to mawiają – co kraj, to obyczaj, w związku z tym poniżej znajdziecie krótki poradnik dotyczące tego, jak należy zachować się w danym kraju, jakie panują w nim tradycje i co zrobić, aby nie popełnić rażącego phaux – pas.

            Meksyk – to kraj pełen swobody! I to w dosłownym znaczeniu tego słowa. Meksykanie są bardzo otwartymi ludźmi, także nie zdziwcie się, kiedy w trakcie rozmowy ktoś bez skrępowania poklepie Was po plecach. Są o ogromne gaduły, które lubią rozmawiać godzinami, nawet z obcymi ludźmi. Jest to kraj na tyle liberalny, że pomimo katolickich korzeni niczym dziwnym jest zjawisko, gdy w małym miasteczku blisko siebie będzie stał wóz policyjny, diler narkotykowy oraz prostytutka. Bardzo otwarci są także taksówkarze, którzy sami zaczepiają klientów, także nie trzeba się martwić o „łapanie taksówki”.

            Dominikana – to miejsce, w którym nie brakuje prawdziwych macho! Co do ważnych ciekawostek, to warto zapamiętać, że nie należy używać tam słów „nie ma”, ponieważ w ich języku oznaczają one wulgarne określenie męskiego przyrodzenia. Z racji, że jest to kraj macho, powinniśmy nie być zdziwieni, że dominują w nim mężczyźni i są np. jako pierwsi obsługiwani w restauracji.

            Kuba – reżim seksu. Bardzo istotne jest, aby nie zapomnieć o specyficznej sytuacji politycznej, która panuje w tym kraju. Mieszkańcy tego miejsca są bardzo otwarci i wprost wypowiadają się na tematy seksu oraz informują o swoich upodobaniach. Dominuje tutaj kawa, rum, cygaro oraz seks, a życie tam to jedna, wielka impreza, pełna rozmów, śpiewu i tańca.

            Chiny – wszystko na odwrót! Chińska kultura i zwyczaje są tak bardzo odległe od naszych, że często są nawet przeciwstawne. Np. kwestia uśmiechu, u nas jest on wyrazem radości, a w Chinach to reakcja na stres. Powinno się także unikać dyskusji na tematy polityczne i te związane z tym, jak funkcjonuje państwo.

            Tajlandia – stoicki spokój. Tajlandczycy niemal nigdy się nie denerwują, są zawsze uśmiechnięci, a głowa jest dla nich najistotniejszą częścią ludzkiego ciała, więc dotykanie jej przez inną osobę uchodzi za nietakt. Równie wielkim poważaniem cieszą się w tym kraju stopy, których nie wolno ustawiać w kierunki Buddy.

            Zjednoczone Emiraty Arabskie – to kraj surowych zasad moralnych. Zabronione jest publiczne całowanie się. Nie wolno fotografować budynków rządowych, a chcąc zrobić zdjęcie miejscowym ludziom, zawsze należy pytać ich o zgodę.