Zwyczaj w Malezji, które warto znać!

Malezja to odległy kraj, a kultura oraz obyczaje tam panujące są znane niewielu osobom. W związku z tym przyjeżdżając do Malezji łatwo popełnić jakąś znaczącą gafę lub wpakować się w kłopotliwą sytuację. Co zatem warto wiedzieć o Malezji? Poniżej znajdziesz 10 porad, dotyczących tego co wolno, a czego nie powinno się robić w Malezji.

            Warto pamiętać, że mieszkańcy Malezji są to wyrozumiali ludzie, którzy zwykle nie zwracają wszystkim uwagi na ulicy, jeśli popełni się jakieś faux-pas. Mimo to dobrze znać poniższe zwyczaje, dla własnej wiedzy oraz po to, aby uprzyjemnić sobie niepowtarzalny pobyt w Malezji.

  1. Buty – w Malezji należy zdejmować buty niemalże wszędzie. Przed wejściem ściąga się buty i zostawia na progu lub w szafce na buty- nie ważne czy to dom, sklep, biuro czy świątynia. W związku z tym, najbardziej praktyczne i wygodne są japonki czy też klapki wsuwane, które można szybko zdjąć lub założyć przy wychodzeniu i wchodzeniu do budynku.
  2. Bekanie – jest dozwolone, a nawet wskazane! Należy więc zacisnąć zęby i nie zwracać uwagi na bekających sąsiadów przy stoliku obok. Jest to uznawane za naturalne zachowanie, a czasami nawet jako komplement.
  3. Używanie prawej ręki – w indyjskich oraz ogólno azjatyckich zwyczajów prawa ręka uznawana jest jako „czysta”, a lewa jako „brudna”. W knajpie więc staraj się jeść prawą ręką, ponieważ uznaje się, że lewa używana jest do podmywania się w toalecie. Mimo iż kulturowa łazienka zmieniła się już jakiś czas temu, to tradycja nie dotykania jedzenie lewą ręką pozostała.
  4. Strój – w związku z tym, że jest to kraj muzułmański warto zachować skromność w ubiorze, choćby ze względu na poszanowanie ich tradycji, kultury oraz religii. Nie jest to ubiór mile widziany na ulicy, nie wspominając o świątyniach i meczetach, w których to specjalni strażnicy dbają oto, aby nikt na zbyt roznegliżowany nie dostał się do środka.
  5. Drobne w kieszeni – w Malezji nie ma czegoś takiego jak napiwki. Zdarza się to niesamowicie rzadko i tylko w bardzo ekskluzywnych restauracjach. Do rachunku naliczane jest „service charge”” czyli 10% wartości zamówienia. Oprócz tego dolicza się też 6% podatku rządowego, także warto być gotowym na zapłacenie większego rachunku, niż cena podana w menu.
  6. Wskazywanie czegoś palcem – to zachowanie jest w Malezji surowo zabronione. Zwyczaj ten wywodzi się z kultury Malajskiej. Jeżeli jest to koniecznie to trzeba wskazywać coś, ale za pomocą całej dłoni czy też kciuka.
  7. Głowa – to najważniejsza część ciała dla Malajów, w związku z tym należy jej się odpowiedni szacunek i nie można dotykać jej bez zgody właściciela.
  8. Narkotyki – ten rodzaj używek jest surowo zakazany w Malezji, za posiadanie choćby małej ilości tego rodzaju specyfików grozi nawet kara śmierci.
  9. Przytulanie do mnichów buddyjskich – nie jest to zbyt obfita grupa ludzi, jednak można czasami spotkać ich na drodze, jednak warto pamiętać, że mnisi mają zakaz dotykania kobiet, w związku z tym jakiekolwiek przytulanie czy dotykanie nie wchodzi w grę.
  10. Pałeczki w jedzeniu – nie wolno wbijać pałeczek do jedzenia, ponieważ sterczące z jedzenia pałeczki symbolizują nagrobek, a co za tym idzie źle się kojarzą. W takim wypadku dobrze jest odłożyć pałeczki obok talerza lub na specjalnej podpórce.