Sri Lanka - piękno ukryte w naturze

Sri Lanka jest znana także jako Cejon a często nazywana „Perłą Oceanu Indyjskiego” jest oddalana około 32 km od południowego  brzegu Indii. Stolicą jest Kolombo. Główne rzeki, jakie przepływają to: Mahaweli, Kala, Aruwi.

Sri Lanka jest w kształcie kropli. Położone w centrum wyspy góry, która osiąga ponad 2500 m, występuje tu strefa wilgotna i sucha. Szata roślinna jest typowa dla klimatu zwrotnikowego. Tak naprawdę jednak przetrwały w trudno dostępnych rejonach górskich. We wschodniej części wyspy występuje busz inaczej zwany dżunglą. Świat zwierzęcy jest dosyć bogaty. Życie urozmaicają słonie, których jest aż tyle, że można je wykorzystywać do prac w polu. Życie tam opiera się na rolnictwie takim jak: uprawa ryżu, kauczukowca i palmy kokosowej. Towarem cennym eksportowym jest herbata. W dawniejszych czasach był cennym składnikiem cynamon. Zajmowali się także produkcją przemysłu włókienniczego, spożywczego i metalowego, ale nie jest ona zbyt popularna.

Centrum kosmopolityczna Sri Lanki jest Kolombo, które rozciąga się na 15 km pas wybrzeża. Ukazana tam jest różnorodność kraju poprzez etniczność i religijność.

Wysepka oprócz plaży ma wiele ciekawych atrakcji do zwiedzenia. Wydawałoby się, że na wyspie pięć razy mniejszej od Polski nic nie znajdziemy ciekawego, a tu jednak jest inaczej.

Polecane miejsca do zwiedzenia na Sri Lance:

- Ruiny Anuradapury – wspaniałe i jedyne takiego rodzaju

- Dagoby sprzed 15 wieków

- Polonnaruwa z pięknymi pałacami, świątyniami buddyjskimi i hinduistycznymi, miastem mnichów, posągiem Buddy wrytym w skale o ciekawej fakturze.

- ogrody botaniczne

- Sinha Ria - Lwia Góra – góra ma ponad 200 metrów i jest wulkanem porośnięty dżunglą. Na samej górze powstała twierdza z ogrodami i użytkowaniem publicznym. Zadziwi na pewno rurami, zaworami i filtrami wody.

- zaaranżować sobie safari Jeepami po parkach narodowych, które czasem są niebezpieczne, ale przy dobrej organizacji i ostrożności można zobaczyć wiele ciekawych zwierząt.

-  obejrzenie architektury sakralnej - Budda Aukana, Temple of the Tooth Relict - czyli świątynia Reliktu Zęba Buddy - Dalada Maligawe, Matale Temple - największy na wyspie (świątynia hinduska)

- Nuwara Eliya jest to góra bardzo wysoka 2000m n.p.m. Najlepszą porą na wyjście na nią to z samego rana czyli 6 rano.  Wtedy są najładniejsze widoki. Można tam także zobaczyć piękne plantacje herbaty.

- Wodospady Bakera

- wycieczka na słoniach

Oprócz takich sławnych miejsc warto także wybrać się do centrum medycyny naturalnej Ayurweda, gdzie można skorzystać z masażu tamtejszym. A kto szuka ciszy i skupienia, można spróbować medytacji, która jest bardzo sławna w tamtych okolicach.

W tym miejscu warto kupić szafiry, jednak warto wcześniej poczytać na ich temat i zorientować się jak one wyglądają. Najczęściej są białe szafiry, niebieskie i czerwone, czyli rubiny.

Miejsce idealne dla turystów pod różnymi względami. Jest ono zróżnicowane, pełne emocji i wrażeń każdego rodzaju. Jednak nietanie tego rodzaju są wycieczki.